Corwith - Modern Blue Fabric Left Facing Sectional / VGMB-C019-BLU
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
VGMB-C019-BLU
UPC:
Weight:
0.00 LBS
Assembly Fee:
Call for details
Delivery Fee:
Free for Los Angeles, Orange, and Ventura counties
shipping time:
2-7 business days
color:
Blue
Out of stock
Description Hide Description- Show Description+
Corwith - Modern Blue Fabric Left Facing Sectional
  • Upholstered in Blue V42 Fabric
  • 100% Polyester
  • Corner L-shaped Sectional
  • Left Hand Facing Chaise
  • Seat Construction: Foam & Synthetic Fiber Seat and Back Filling
  • Wood Frame
  • Black Metal Legs 7.9"
  • Pocket Spring; Sinuous Springs
  • Cushion Back
  • Removable Cushions
  • Includes 2 100% Polyester Toss Pillows
  • Care Instructions: Wipe clean with a dry cloth. Do not use strong/harsh liquid cleaners
  • Weight Capacity: 800 Lbs.
  • Minimum Door Width 40"
  • Some Assembly Required
Dimensions:
Overall: W125 X D67" x H40"
Seat Height 19"
Seat Depth 23"
Back Height 29"